Kalász Művészeti Iskola – önálló zeneoktatási épület

Tervező: Kuli László
Beruházó: Budakalász Nagyközség Polgármesteri Hivatala
Kivitelező: M és M Kft., Pilisszentiván

A budakalászi Faluház mögötti területen a volt Lenfonógyár egyik ipari épületének kétszintes vasbeton pillérvázas trafóházából és a földszintes csarnoképület egy részéből kellett kialakítani az iskolát. A földszint meglévő részében a bejáratot, a közlekedőket, a tanári és igazgatói szobákat, valamint a mellékhelyiségeket helyeztük el. Az épület földszintes, látszó fedélszékes toldalékot kapott, ide kerültek a zeneoktatás termei. Külön szempont volt a ház közvetlen közelében álló platán és juharfák megőrzése, hiszen az iskola a Faluház mellett és mögött elterülő parkra néz. Az emeletre négy hangszeres tanterem és egy nagyobb szolfézs-terem került. Az egyik hangszeres terem végében kis stúdiószoba teszi lehetővé a hangrögzítést. Az épület új falai tömör téglából épültek, a külső téglaburkolat anyaga fertőszéplaki műemlék tégla. A fedélszék hagyományos fa ácsszerkezet, a héjalás hornyolt cserép. Az emelet gyalult faburkolata eltakarja a volt trafóház vasbeton szerkezetét is. A nyílászárók egyedi fa ajtók és ablakok.

[forrás: Országépítő - 15. évf. 1. sz. (2004.)]